2024

Jak provést seniory internetem

Zorientovat se ve světě internetu nemusí být, tak složité, jak se na první pohled zdá. Nebojte se své babičky a dědečky provést světem internetu. Možná vás překvapí kolik toho budou umět.

Internet a prarodiče

Internet je super věc a i naše babičky nebo dědečkové by si ho rádi užili. Jen je třeba jim ukázat jak na to. Užijte si video

Babiččin/Dědečkův průvodce po internetu

Hej, zdravím! Tady Wrii s rychlým ale za to naprosto začátečnickým povídání o internetu. Video jsem tvořila s pomyšlením na moji babičku, která je z netu často zmatená, takže věřím, že pomůže jí a snad i Vám.

Fotky: https://unsplash.com
Spring by Ikson https://soundcloud.com/ikson
Music promoted by Audio Library https://youtu.be/5WPnrvEMIdo

Fake News

Cílem videa je poukázat na jeden z problémů dnešního internetu.
Čas filmování: dva týdny
Námět a scénář: Tomáš Duchek
Technika:
kamera: Canon EOS 80D 50mm f/1.4
mobilní telefon: Huawei P8 lite černý
PC: Mac mini
program: iMovie
mikrofon: Condenser Microphone SF-666
osvětlení: lampa z Ikea
obrázky: pexels.com CC0

Odvrácená strana internetu

Internet je velkým vynálezem naší doby. Většina lidí by si život bez něj ani nedovedla přestavit. Internet nám dává velké možnosti, ale s velkými možnostmi přichází i velká zodpovědnost a proto by jsme měli internet vždy používat zodpovědně. Jsou však lidé, kteří možností internetu zneužívají, a tak by někteří lidé a jejich příběhy mohli dopadnout o poznání lépe bez internetu. Nedovolme internetu, aby kazil lidem život a to, aby lidé kazili pomocí internetu jiným lidem život…..

Závislost

Co dnes lidi baví ? Jak si lidé užívají svůj život ? Žijí v představách nebo v realitě ? Na tyhle otázky se zeptal už snad každý A také si každý myslí že jsou to blbosti. Ale kdyby se podívali kolem sebe uviděli by , jak si lidé užívají život maximálně tak doma na mobilu či počítači. O svých snech jen sní a nepokoušejí se s tím cokoliv dělat. Myslí si že je to všechno co v životě dovedou. Ale pokud by aspoň jednou za život odložili mobil nebo jakékoliv jiné elektronické zařízení a šli dělat to o čem vždy snili, hned by se na svět dívali jinak.

Nástrahy internetu

Internet je plný všelijakých nástrah. Musíte si uvědomit, že druhá strana je vždy anonymní a může se za ní skrývat úplně někdo jiný. Nedejte šanci internetovým podvodníkům a falešným informacím!
Věnujte svůj čas na poučení dětí a prarodičů, kteří jsou v této oblasti obvzláště zranitelní.

Autor, střih: Jakub Ešpandr
Hudba: OFELIA’S DREAM https://www.bensound.com/royalty-free-music/track/ofelias-dream

V bezpečí za monitorem

Internet se stal absolutním fenoménem posledních několika let a někteří z nás by si už asi jen těžko představili život bez něho.
Ale opravdu má jen pozitivní dopad?

Internet je super, ale přesto mě na něm trápí jedna zásadní věc. Přestáváme si uvědomovat, že na druhé straně jsou taky lidé. Lidé, kteřé mají city, stejně jako my. Monitory a displaye se pro nás staly jakýmisi novodobými štíty, díky nimž ztrácíme zábrany. A to není správně!

Nelíbí se mi, jak je v dnešní době internet plný nenávisti, úrážlivých komentářů a šikany. Ne všichni to totiž snáší dobře a jsou i tací, které to může zraňovat. Psychicky. Což je ještě mnohem větší bolest, než ta fyzická.

A přesně proto vzniklo i moje video. Jako apel, který by měl připomenou, že na druhé straně toho monitoru nebo displaye se skrývá taky úplně obyčejný člověk. Ne skála.

Interakce

Tři příběhy o vztazích. Tři příběhy o „komunikaci“. Tři příběhy o interakci.
Můžeš ho milovat, můžeš ho nenávidět, můžeš mu věřit, ale skrze obrazovku nezjistíš, jaký je…

režie, kamera, střih: Jakub Dušek

Hráli:
Ten, který miloval…Josef Kurz
Ten, který záviděl…Jakub Jan Černý
Ten, který věřil…Vojtěch Punda
Ta, kterou zradil…Tereza Faltýnová

„Nechtěl bys jít ven?“

Child abuse je věc která je aktuální a která se děje.

Každý o tom slyšel, každý si říká, že jeho dítěti se to stát nemůže. Přitom do kontaktu s neznámou osobou přes Internet přijdou více než dvě třetiny dětí. Z toho většina o tom svým rodičům nikdy neřekne.

Ve Velké Británii hraje Internet roli v osmi případech sexuálního zneužití dětí denně. To je dohromady více než 3000 případů ročně.

Mluvte s dětmi o Internetu. Mluvte s nimi o Facebooku, o žádostech o přátelství, o mladých slečnách, které by šly rády ven. Prevence je jediným účinným způsobem ochrany.

https://www.onlinesafetysite.com/P1/Teenstats.htm
https://www.theguardian.com/society/2016/jun/21/internet-used-in-eight-cases-of-child-sex-abuse-every-day-nspcc-finds